زمان خبر: شنبه 11 تیر 1401

ستاد اقتصاد دانش بنیان، فضایی برای بهره گیری از ظرفیت ها، ایده ها و به‌ ویژه نخبگان

به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، فرماندار همدان گفت: ستاد اقتصاد دانش بنیان با هدف تحقق شعار سال در سطح این شهرستان تشکیل شده است.
 محمدعلی محمدی در ستاد اقتصاد دانش بنیان شهرستان همدان افزود: برابر دستورالعمل های ابلاغی و شرح وظایف مشخص، این ستاد تحقق اهداف تعیین شده را در سطح شهرستان دنبال می کند.
به گفته وی، ستاد اقتصاد دانش بنیان شهرستان همدان از هفت کمیته تخصصی با ۳۸ دستگاه مشخص تشکیل شده که پارک علم و فناوری دبیری این ستاد را بر عهده دارد.
فرماندار همدان از دسته بندی کالاها و خدمات دانش بنیان در ۹ بخش خبر داد و گفت: در هر کمیته حداقل ۲ عضو هیات علمی در کنار سایر اعضا باید حضور داشته باشد و ضمن پیش بینی اعضای ثابت به فراخور موضوع مسئولان کمیته ها می توانند از اعضای دیگری نیز دعوت کنند.
محمدی افزود: این کمیته ها شامل کمیته صنعت معدن با مسئولیت اداره پژوهش و فناوری سازمان صمت، کمیته کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی با مسئولیت جهاد کشاورزی، کمیته گردشگری، صنایع دستی خلاق و علوم انسانی با مسئولیت میراث فرهنگی و کمیته فناوری اطلاعات و مهارت دانش بنیان با مسئولیت اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی گفت: همچنین کمیته علمی، فناوری، تحقیقات و ایده پردازی با مسئولیت مرکز رشد و نوآوری دانشگاه بوعلی سینا، کمیته سلامت، دارو و تجهیزات پزشکی با مسئولیت مرکز بهداشت و کمیته فرهنگ سازی، تبلیغات و اطلاع رسانی با مسئولیت معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری همدان از دیگر بخش های این ستاد است.
فرماندار همدان با اشاره به ضرورت جلوگیری از خام فروشی کالا و افزایش بهره وری، گفت: شرکت های دانش بنیان یکی از مهم ترین ابزارهای مولد اقتصادی و اشتغال زایی هستند که می توانند در رشد و توسعه بخش تولید بسیار موثر باشند.
محمدی افزود : همدان بهدعنوان شهر خلاق مطرح شده و از مدیریت شهری انتظار می رود در این خصوص ورود جدی تری داشته باشد همچنین میراث فرهنگی در مباحث گردشگری به عنوان اولویت های توسعه شهرستان، از فناوریهای نوین و دانش بنیان بهره گیری کند.
او بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت نخبگان، واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان در همه بخش ها بویژه بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده منابع آب تاکید کرد.
فرماندار همدان ادامه داد: با توجه به کاهش منابع آبی و به منظور پیشگیری از مشکلات جدی و شرایط بحرانی ضرورت دارد به این حوزه توجه جدی شود.
محمدی افزود: محصول سیر همدان ظرفیت دیگری است که ما به خام فروشی و استفاده از پودر ترشی و بسیار محدود از آن بسنده کردیم در حالیکه بالغ بر ۸۰ نوع فرآورده دارویی، خوراکی وصنعتی از آن به دست می آید.
وی فرهنگ سازی و ایجاد فضای باز برای بهره گیری از همه ظرفیت ها، ایده ها، افکار و بویژه نخبگان را از جمله اهداف مهم پیش روی ستاد اقتصاد دانش بنیان شهرستان همدان برشمرد.

منبع: نیرو انسانی

اخبار مرتبط