زمان خبر: شنبه 11 تیر 1401

افزایش تخصیص تسهیلات اشتغال زا به روستا ها

به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، علی محمد زنگانه   در جلسه مشترک شورای برنامه ریزی ، توسعه و کارگروه اقتصادی، سرمایه گذاری و اشتغال استان در سالن جلسات شهید رجایی استانداری اظهارداشت: منابع تسهیلات اشتغال شامل تسهیلات مصوبات سفر، بندهای ب و الف مواد ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه و سایر ظرفیت های موجود است.
وی بیان کرد: تسهیلات مصوبات سفر رییس جمهور به استان باید در خدمت رشد هشت درصدی با رویکرد رشد و توسعه روستامحور باشد.
وی خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که روش کار را ابلاغ خواهیم کرد، باید اشتغال آفرین باشد و این اعتبارات باید رشد و توسعه به عنوان یک اهرم در نظر گرفته شوند.
استاندار گلستان گفت: این منابع باید در خدمت سیاست ها و استراتژی های پیشرفت و توسعه استان قرار بگیرد.
زنگانه افزود: تخصیص سهم روستاها از محل این اعتبارات و تسهیلات اشتغال زا و اشتغال آفرین، در واقع بهترین و عادلانه ترین نوع تخصیص است و از سوی دیگر کمترین آسیب را در کنار بهترین پیشرفت به همراه دارد.
وی ادامه داد: حدود ۲۰ روستای استان که از ظرفیت های آنان در جهت اشتغال جوامع روستایی استفاده شده، در کنار رسیدن مردم آن روستاها به درآمد سرانه های کشوری و حتی بالاتر از آن رسیدند.
وی تصریح کرد: هیچگاه پیشرفت در سوراخ کردن بی برنامه زمین و ریختن پساب ها در محیط زیست و تخریب آن نیست، که البته پیشرفت در برخی از این موارد لازم هم است.
استاندار گلستان گفت: برخی از داروهای گیاهانی و گیاهانی که در مرز ۲ استان گلستان و سمنان کشت می شود، از بسیاری محصولات مشابه قدیمی و نام دار کیفیت بهتر و مطلوب تری دارند و این خود یک ظرفیت بالقوه در این بخش است.
زنگانه اضافه کرد: نباید منابع ۷۰۰ تا هزار میلیارد ریالی، که آخرش نامشخص است به برخی افراد بی حساب و کتاب داده شود.
وی بیان کرد: اگر این مبالغ را به اشتغال روستایی دهیم، بدون شک سطح درآمد و اشتغال روستا افزایش خواهد یافت و بدون شک همه هزار و ۵۰ روستای استان، مزیت نسبی دارند.
وی خاطرنشان کرد: الگوی درست و پایدار، قابلیت تعمیم پذیری با کمترین منابع و کمترین آسیب را دارد.
استاندار گلستان گفت: از سوی دیگر این شرایط را ما مسوولین تسهیل گری کنیم و این نوع حمایت باید همراه با زنجیره ارزش افزوده باشد.
وی افزود: شیوه برگزاری جلسات باید تغییر کند و ۲ سویه باشد و اگر لازم باشد، باید جلسات فوق العاده برگزار کنیم.
زنگانه ادامه داد: همه دستگاه ها باید به مصوبات شورای برنامه ریزی احترام بگذارند و اطلاعات در سامانه سیمابر تکمیل شود.
وی اضافه کرد: در راستای استفاده از ظرفیت هلدینگ های بزرگ تلاش شده، اما دست ما گرفته نشد که نیاز است جلسات با شرکت های بزرگ ادامه داشته باشد و این حق مردم استان است تا از این ظرفیت ها استفاده کنند.
استاندار گلستان گفت: صدور مجوزهای بی نام اقدامی است که در برخی پروژه ها به خوبی جواب داده و باید با کمک دستگاه ها روی این مدل سرمایه گذاری کار بیشتری انجام شود.
زنگانه یادآور شد: در رشد هشت درصدی، ۳.۵ درشد آن باید از محل بهره وری باشد که با توجه به شعار سال، می توان در بخش دانش بنیان، از محل بهره وری رشد خوبی داشته باشیم و باید برنامه ویژه در بهره وری با مصادیق مشخص شود.
وی بیان کرد: اجرای طرح مجتمع های اداری در شهرهای کمتر از ۷۰ هزار نفر جمعیت قانون معطلی است که باید آن را اجرایی کنیم و املاک مازاد را براساس قانون بودجه و اعتبارات از محل درآمدها به فروش برسانیم.
وی تاکید کرد: ما چیزی به عنوان کار پنهان از مردم نداریم و شفافیت با مردم اصل کارهای ماست.

منبع: نیرو انسانی

اخبار مرتبط