زمان خبر: شنبه 2 مهر 1401

بسترسازی برای افزایش اشتغال و توسعه اقتصادی صنعت فرش دستباف

به گزارش روابط عمومی نیروی انسانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان گفت: ۲۹ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی از ابتدای سال جاری تاکنون به بافندگان فرش دستباف در استان پرداخت شده است.
ظاهر پورمجاهد در جلسه کمیته فرش استان همدان، اظهار داشت: این تسهیلات با سود چهار درصد در قالب طرح مشاغل خانگی و در راستای توسعه صنعت فرش دستباف استان به ۵۰ نفر پشتیبان و ۶۸۴ نفر بافنده مستقل در همه شهرستان های تابعه پرداخت شده است.
وی با تاکید بر اینکه تولید فرش دستباف از جمله زمینه های موثر در اشتغال پایدار و مولد است، افزود: در این زمینه باید از دانش آموختگان رشته تولید و باف فرش و همچنین دانشجویان این رشته در حوزه کارشناسی و همچنین مدیر امور فنی کارخانجات فرشبافی استفاده موثر و بهینه کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با اشاره به اینکه فارغ التحصیلان رشته فرش از توجه و حمایت ویژه دولت برخوردار هستند، تصریح کرد: فارغ التحصیلان این رشته می توانند بطور مستقل تسهیلات دریافت کرده و نسبت به تاسیس کارگاه های متمرکز در کشور اقدام کنند.

پورمجاهد خاطرنشان کرد: صنعت فرش در استان همدان ظرفیت قابل توجهی برای اشتغال آفرینی و ارز آوری دارد و برای توسعه آن از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت و حمایت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فعالان عرصه فرش دستباف، کارگاه‌های فرش دستباف، شرکت‌ها، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های مربوطه از ثبت‌نام در سامانه مودیان و پرداخت مالیات به شرط داشتن برگ سبز صادرات معاف هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه استان همدان رتبه دوم پوشش بیمه روستایی و عشایری کشور را کسب کرده است، افزود: استفاده از مزایای بیمه روستایی و عشایری جایگزین خوبی برای فرش‌بافان فاقد بیمه تامین اجتماعی در استان است و قالیبافان ساکن شهرهای بزرگ هم می توانند از ظرفیت این بیمه استفاده کنند.

پورمجاهد تصریح کرد: برای تولید فرش دستباف و رقابت با کشورهای دیگر باید به سلیقه و نیاز بازارهای مصرف توجه کرد و آگاهی و اطلاع از سلیقه، رنگ ، طرح و اندازه مورد نظر در بازارهای جهانی عامل مهم و موثری در جهت افزایش کیفیت و فروش مناسب فرش ایرانی است.

وی توصیه کرد که «خانه خلاق فرش» در راستای تحقق شعار سال، افزایش اشتغال و توسعه اقتصادی صنعت فرش دستباف در این استان راه‌اندازی و فعال شود.

منبع: نیرو انسانی

اخبار مرتبط